Trafione inwestycje

Masz oszczędności, których póki co nie zamierzasz się pozbywać? Zarabiasz więcej niż wydajesz? Pociąga Cię perspektywa pomnażania kapitału? Chcesz zabezpieczyć przyszłość swoją
i swoich najbliższych?

Możesz zacząć od razu, od małego kroku. Nie musisz planować dużych inwestycji, nie ma konieczności czekać aż zgromadzisz większe środki.

Określenie celu i sposobu
Wiedząc dokąd zmierzamy, mamy większą szansę tam dojść oraz tak wybrać drogę, by jak najlepiej prowadziła w pożądanym kierunku. Zacznijmy więc od określenia celu i zaplanowania działań. Odpowiedzmy sobie na pytania:

– Co chcę osiągnąć? – konkretnie i realistycznie
– W jakim czasie?
– Jakie kolejne kroki będę podejmować?
– Po czym poznam, że zmierzam we właściwym kierunku? Jak mogę to na bieżąco sprawdzać?
– Kiedy i w jaki sposób będę poprawiać swoje założenia i modyfikować plany?
– Czego muszę się nauczyć i dowiedzieć, by skutecznie zrealizować swoje plany?
– Kto i jak może mi pomóc?
– Czy to jest właśnie to, na czym mi zależy? Czy gratyfikacja finansowa zamyka listę korzyści, jakich oczekuję i na jakie mogę liczyć?
– Jakie rozwiązania awaryjne mogę założyć w razie niepowodzenia? Jakie mam alternatywne opcje?
– Czy chcę najpierw przygotować się na różne ewentualności, czy wolę wystartować na mniejszą lub większą skalę i stopniowo uczyć się i rozwijać swój zamysł?
– Czy potrafię konsekwentnie działać? Jak mogę zachować się, gdy sprawy przyjmą niekorzystny dla mnie obrót?

Akceptacja ryzyka
Co się stanie, jeśli inwestycja okaże się nietrafiona i stracisz część środków zamiast zyskać? Czy wolisz mniejsze, bardziej bezpieczne korzyści czy raczej postawisz na bardziej ryzykowne możliwości, które dają szanse na większy zarobek? Czy stać Cię na ewentualną stratę i czy jesteś skłonny ją zaakceptować? Czy raczej wolisz zminimalizować ryzyko poniesienia straty, bez względu na to, jaką część Twojego stanu posiadania stanowi inwestowana kwota?

Skłonność do ryzyka jest przede wszystkim dyspozycją osoby, choć oczywiście będzie się w pewnym zmieniać w zależności od sytuacji finansowej. Warto zdać sobie sprawę z własnego poziomu akceptacji ryzyka zanim podejmiemy konkretne decyzje inwestycyjne.

Długa lista potencjalnych inwestycji

  • Lokaty bankowe – nawet zwykłe konto jest lepiej oprocentowane niż „skarpeta”, ale są też lokaty terminowe, oferujące nieco wyższe oprocentowanie
  • Obligacje skarbowe, gminne lub korporacyjne – to też rodzaj lokaty na określonych przez emitenta warunkach, zwykle muszą oferować lepsze zyski niż lokaty bankowe, aby przyciągnąć inwestorów
  • Akcje i udziały – zaangażowanie kapitałowe w spółki publiczne i prywatne nie wymaga zwykle kompetencji biznesowych, a pozwala czerpać korzyści z biznesu, o ile trafnie dobierzemy spółki
  • Nieruchomości – można zajmować się nimi osobiście lub powierzyć te zadania komuś innemu
  • Dzieła sztuki, wino, antyki – to dziedziny dla znawców, bez obszernej wiedzy można je rozważać, gdy ma się pewnego, kompetentnego doradcę.

 

POWRÓT