Newconnect logoCatalyst logo

Czy spółka, której obligacje są notowane na Catalyst, to już spółka publiczna?

Catalyst to zorganizowany rynek dłużnych papierów wartościowych. Tak, jak na głównym parkiecie Giełdy albo na NewConnect notowane są akcje, tak na Catalyst są to obligacje lub inne papiery dłużne. Czy oznacza to, że spółka wprowadzając obligacje na Catalyst, staje się spółką publiczną? I jakie może odnieść korzyści?

Zgodnie z polskim prawem spółką publiczną jest spółka, której akcje są przedmiotem obrotu na rynku regulowanym (główny parkiet Giełdy) lub w alternatywnym systemie obrotu (ASO NewConnect). Decydującym kryterium jest więc wprowadzenie do obrotu akcji, a nie obligacji. Emitent obligacji wprowadzonych na Catalyst nie staje się zatem automatycznie spółką publiczną. Mimo to może zyskać na widoczności i rozpoznawalności. W potocznym rozumieniu łatwo więc o błąd, bo taka spółka może stać się znana szerszej grupie.

Catalyst jako rynek instrumentów dłużnych

Catalyst to rynek przeznaczony dla obligacji (i innych dłużnych papierów wartościowych) i funkcjonuje w ramach rynku regulowanego oraz alternatywnego systemu obrotu (ASO).

Spółka wprowadzająca obligacje na Catalyst nie musi być spółką publiczną, ale bycie notowanym wiąże się z koniecznością spełniania określonych obowiązków informacyjnych. Publikowanie wymaganych informacji sprawia, że o spółce słychać i pojawia się ona w przestrzeni publicznej.

Emitenci obligacji notowanych na Catalyst publikują raporty bieżące, okresowe roczne i półroczne.

Korzyści z wprowadzenia obligacji na Catalyst

Można zadać pytanie, po co wprowadzać obligacje na Catalyst, skoro spółka zostaje poddana pewnym rygorom spółki publicznej, a publiczna nie jest. Otóż wiele korzyści dotyczących spółek publicznych, odnosi również spółka będąca na Catalyst. Dzięki publikowaniu informacji o kluczowych wydarzeniach zwiększa transparentność i rozpoznawalność, a w konsekwencji również wiarygodność. Dostęp do kapitału jest przez to łatwiejszy, a warunki pozyskania go mogą być bardziej korzystne. Co ważne, część inwestorów nie zdecyduje się zainwestować swoich środków na okres np. 2 czy 5 lat, a tym bardziej na dłużej, jeśli nie będzie miała możliwości wyjścia z inwestycji w razie potrzeby. Rynek Catalyst taką możliwość daje. Zamiar wprowadzenia obligacji na Catalyst powinien więc ułatwić pozyskanie inwestorów już nawet do tej pierwszej wprowadzanej emisji.

Czy notowanie obligacji na Catalyst może prowadzić do upublicznienia spółki?

Wprowadzenie obligacji na Catalyst może być krokiem w kierunku upublicznienia spółki. Zwiększona transparentność i konieczność raportowania mogą być korzystne w kontekście przygotowania się do debiutu giełdowego w przyszłości. Spółka, która przeszła drogę wprowadzania obligacji na Catalyst, powinna mieć zdecydowanie ułatwione zadanie wprowadzenia akcji na rynek giełdowy czy na NewConnect. Przygotowanie do Catalyst i funkcjonowanie na tym rynku może być ogromnym krokiem w stronę zostania spółką publiczną. Dla takiej spółki debiut na NewConnect jest wyraźnie mniejszą zmianą niż gdyby przygotowywała się do tego bez doświadczenia z Catalyst. Można więc powiedzieć, że Catalyst może ułatwić drogę do stania się spółką publiczną.