Newconnect logoCatalyst logo

Czy spółka z ograniczną odpowiedzialnością może wybierać się na Giełdę?

W rozmowach z przedsiębiorcami dostajemy wiele pytań o realia wprowadzenia na Giełdę. Wśród nich niejedno dotyczyło formy prawnej przedsiębiorstwa. Spróbujmy rozwiać wątpliwości.

Na główny parkiet Giełdy lub NewConnect można wprowadzać akcje. Spółka akcyjna jest z definicji przygotowana do łatwiejszej zmiany wspólników firmy, w tym przypadku akcjonariuszy. Spółka z o.o. dzielona jest na udziały, które nie są papierami wartościowymi i nie są przystosowane do łatwego nimi obrotu. Transakcja udziałami wymaga podpisu notarialnego. Trudno byłoby wyobrazić sobie efektywnie działającą giełdę, na której codziennie dokonywane są transakcje i równocześnie na której praktycznie na stałę pracują notariusze potwierdzający prawdziwość podpisów osób uczestniczących w każdej transakcji. W obrocie akcjami wystarczy zwykła umowa między stronami, a w przypadku transakcji na giełdzie wystarczy prawidłowo złożone zlecenie kupna lub sprzedaży w biurze maklerskim. Nie jest więc zaskakujące, że spółki z o.o. nie mogą wprowadzać swoich udziałów na giełdy papierów wartościowych.

Mimo to spółka z o.o. może rozważać wejście na Giełdę. Po pierwsze, obligacje spółki z o.o. mogą być wprowadzane na rynek Catalyst. W tym przypadku nie jest więc wymagana zmiana formy prawnej. Po drugie, przygotowanie do wprowadzenia akcji na Giełdę zajmuje zwykle więcej czasu niż zmiana formy prawnej spółki – przekształcenie w spółkę akcyjną. Nie powinno stanowić ono problemu, a może nawet nie spowolnić procesu przygotowania i wprowadzenia akcji na Giełdę. Oczywiście forma prawna to nie wszystko, wprowadzenie musi zostać poprzedzone spełnieniem warunków wymaganych na danym parkiecie. Zmiana formy prawnej i inne potrzebne działania mogą być realizowane równolegle.

Spółka z o.o. może „wejść” na platformę Catalyst, o ile posiada wyemitowane obligacje i spełnione zostaną wymogi tego rynku. W przypadku Catalyst forma prawna emitenta nie jest kluczowa, bo to jest rynek obligacji i ich jakość jest tutaj istotna. Natomiast aby w ogóle możliwe było wyemitowanie obligacji przez spółkę, emitent musi mieć w szczególności formę prawną spółki akcyjnej, spółki z ograniczona dpowiedzialnością lub spółki komandytowo-akcyjnej, co wynika ustawy o obligacjach a nie regulacji giełdowych.

Każda spółka może wnioskować o wprowadzenie swoich akcji na Giełdę czy NewConnect. Musi wcześniej spełnić regulaminowe wymogi, w tym musi się przekształcić w spółkę akcyjną, jeśli ma inną formą prawną. Z kolei każdy emitent obligacji może ubiegać się o wprowadzenie wyemitowanych obligacji na Catalyst po spełnieniu regulaminowych wymogów. W tym przypadku forma prawna, jaką jest spółka z o.o. nie stanowi przeszkody.