Newconnect logoCatalyst logo

„NewConnect jeszcze nie dla mnie” – czy na pewno warto czekać aż firma urośnie?

Nie bez powodu słysząc „spólka giełdowa”, myślimy o wiarygodnej, ułożonej, poważnej organizacji. Sama obecność na Giełdzie jest nobilitująca i uwiarygodniająca, a uporządkowanie procesów przed wnioskowaniem na Giełdę i wypełnianie obowiązków informacyjnych sprawiają, że firma jest bardziej widoczna i transparentna. Tym samym znacząco rosną szanse na zainteresowanie nią inwestorów, klientów, kooperantów, pracowników.

NewConnect to rynek stworzony z myślą o niedużych ale perspektywicznych spółkach. Rynek kapitałowy, w tym NewConnect, daje bardzo dużo narzędzi, które mogą być katalizatorami silnego wzrostu. Takich narzędzi najbardziej potrzebują mniejsze, dość młode firmy, a nie ugruntowane, duże przedsiębiorstwa. Na wczesnych etapach rozwoju znaczące przyspieszenie i zwiększenie potencjału rozwojowego często przekłada się na o wiele silniejsze efekty i nieraz pozwala sprawnie przeskoczyć do wyższej ligi. Dlatego to wtedy motywacja do wejścia na rynek kapitałowy ma powody być największa.

Mniejsza firma ma mniejsze możliwości pozyskania kapitału, nawet bankowego, ma też mniejsze możliwości zatrudnienia dobrych fachowców, skutecznego zareklamowania się i zapewnienia sobie rozpoznawalności, uwiarygodnienia się – również wobec partnerów i klientów zagranicznych, a także zorganizowania efektywnie działającego systemu motywacyjnego dla pracowników. Ale mniejsza firma notowana na rynku publicznym jest już w innej sytuacji, a wymienione możliwości są w jej zasięgu.

Jeśli myślisz o wejściu kiedyś na Giełdę, ale nie wierzysz, że już wkrótce możesz być do tego gotowy, pomożemy Ci przeanalizować Twoją sytuację i sprawdzić rzeczywiste możliwości. W ramach jednej lub kilku indywidualnych konsultacji, zyskasz realny obraz szans swojej firmy na wprowadzenie na rynek kapitałowy oraz poznasz wymogi, jakie będzie ona musiała spełnić. Prawdopodobnie na późniejszych etapach firma nie będzie mogła zyskać tak wiele, jak na obecnym – im wcześniej, tym silniejszy impuls rozwojowy. Stąd warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy opłaca się odkładać przygotowywanie się do tego procesu, jeśli w ogóle jest on brany pod uwagę.

Jeżeli mówisz, że rynek NewConnect nie jest jeszcze dla Ciebie, to może po prostu w ogóle nie jest dla Ciebie. A może obawiasz się przyspieszenia rozwoju albo nie wierzysz w aktualny potencjał swojej firmy. Wiele firm radzi sobie, wykorzystując inne możliwości niż rynek kapitałowy, inne nieraz potrzebują czasu do podjęcia takich lub innych decyzji. Dla firmy – zwłaszcza młodszej – czas jest szczególnym kapitałem, ale osobom odpowiedzialnym za kluczowe decyzje może być trudno przyspieszać pewne procesy. Dostarczając odpowiedzi na pytania dotyczące rynku kapitałowego, omawiając sytuację firmy i sposób przygotowywania się do przyszłego giełdowego debiutu, pomagamy w procesie decyzyjnym, a także możemy pokazać, jakie działania są potrzebne, aby móc myśleć o Giełdzie w niedalekiej przyszłości. Na dalszych etapach, jeśli zapadną takie decyzje, organizujemy w allStreet cały proces przygotowania i wejścia na rynek NewConnect.