Rozwijamy firmę, patrzymy jak rośnie, albo martwimy się, gdy traci na wartości. Potrzebujemy finasowania i musimy zabiegać o pożyczki i kredyty na różnych warunkach, a w okresach prosperity nie możemy opędzić się od oferujących je instytucji. Brakuje nam środków na własne inwestycje, gdy pojawiają się ciekawe okazje, a majątek mamy „zamrożony” w naszym biznesie. Właściele firm znają to doskonale. Niektórzy sięgają po dodatkowe możliwości.
Okazuje się, że można zjeść ciastko i za moment znowu je mieć. Bez względu na to, czy środki potrzebne są na prywatne cele, inwestycje, czy do zasilenia firmy, np. w związku z pojawiającymi się potrzebami rozwojowymi, będąc właścicielem firmy, można po nie sięgnąć. Sposobem na to jest wprowadzenie firmy do notowań. Otwiera to drogę do sprzedawania i kupowania jej akcji zgodnie z aktualnymi potrzebami i planami.
Możliwość sprzedawania i odkupu akcji
W momencie, gdy firma funkcjonuje jako podmiot prywatny, sprzedaż nawet kilku udziałów czy akcji może być skomplikowana i czasochłonna, a w niektórych przypadkach wręcz niemożliwa. Potencjalni nabywcy zwykle nie są zainteresowani zakupem mniejszościowych udziałów w prywatnej firmie, ponieważ nie mają wpływu na jej zarządzanie, a wyjście z takiej inwestycji może być trudne, a czasem niemożliwe. Dla właściciela ograniczenia są analogiczne. W przypadku spółki notowanej na NewConnect proces ten jest znacznie prostszy. Właściciele mogą sukcesywnie sprzedawać lub kupować akcje swojej firmy na rynku wtórnym, korzystając z płynności zapewnianej przez obrót giełdowy.
A zatem, w razie wystąpienia potrzeby finansowej lub pojawienia się atrakcyjnej okazji inwestycyjnej łatwo dostępna jest możliwość sprzedaży jakiejś liczby akcji. Jest to potencjalnie łatwo odwracalne – gdy warunki się zmienią, można wrócić do poprzedniego poziomu zaangażowania albo go nawet zwiększyć.
Uproszczony proces wyjścia kapitałowego
Stopniowe sprzedawanie akcji swojej firmy może też być wygodną drogą do realizacji strategii całkowitego wyjścia ze swojej inwestycji, gdy zajdzie taka potrzeba. Sprzedaż akcji na rynku publicznym może odbywać się stopniowo, zapewniając elastyczność przy transakcjach w obie strony. Pozwala to na efektywne zarządzanie zmianą własnościową bez konieczności znalezienia jednego dużego nabywcy. Z drugiej strony, właściciel może odkupić wcześniej sprzedane udziały lub nawet powiększyć swój pakiet akcji, np. gdy pojawi się dobra okazja cenowa. Wahania cen akcji bywają duże, jest to więc jak najbardziej możliwe.
Istnieje zatem możliwość stopniowego sprzedawania swojej firmy, ale też wycofania się z tej decyzji – odwrócenia jej i stopniowego odkupywania swojej firmy.
Dywersyfikacja majątku
Dzięki możliwości sprzedaży akcji na rynku publicznym właściciel firmy może stopniowo dywersyfikować swój majątek, zmniejszając ryzyko związane tylko ze swoją firmą. Taka elastyczność pozwala na reinwestowanie środków w inne aktywa, co może sprzyjać zwiększaniu bezpieczeństwa finansowego.
Przejrzystość i wartość rynkowa akcji
Notowanie na NewConnect pozwala na bieżącą wycenę wartości firmy przez rynek, co samo w sobie dla wielu właścicieli jest interesujące. Ułatwia to też podejmowanie decyzji dotyczących sprzedaży akcji w najkorzystniejszym momencie. Płynność giełdowa sprawia, że inwestorzy są bardziej skłonni do zakupu akcji, ponieważ wiedzą, że mogą je łatwo odsprzedać.
Zwiększona płynność aktywów to jedna z ważnych korzyści z wejścia spółki na NewConnect. Dlatego przedsiębiorcy rozważają ten krok między innymi jako element długoterminowego planowania finansowego. W allStreet pomagamy indywidualnie rozważyć taką decyzję, analizując stopień spełnienia wymogów i wskazując sposób przygotowania się do wprowadzenia firmy na NewConnect. Jako Autoryzowany Doradca NewConnect prowadzimy kompletny proces przygotowania i wprowadzenia spółki.